Kérdése van? Kapcsolat

Gyakran ismételt kérdések

A lítium akkumulátorok nem igényelnek külön kezelést. Javasolt fél-1 évente szakemberrel átnézetni a telepített rendszert, mert a nagy áramerősségek miatt előfordulhatnak olyan mozgások, amelyek csatlakozások meglazulásához vezethetnek - ami egyben tűzveszélyes is lehet.

Ennek a megoldásnak az a lényege, hogy nem igényli elektromos betáplálás meglétét az ingatlanba, de így nem is képes megtermelt napenergia visszatermelésére a hálózatba. Azaz pontosan teljesíti a 2022. 10. 13-án Gulyás Gergely által bejelentett szabályozás elvárásait. Sőt ennél többet is, hisz ezek a rendszerek telepíthetők akár olyan helyen is, ahol nem áll rendelkezésre áramszolgáltatás, valamint akkor is működésben maradnak, ha esetleg rendelkezésre áll elektromos szolgáltatás, de épp áramkimaradás történik.

A napelemek hatásfokára jelentős hatással van a beárnyékozottságuk és a panelek tisztasága is. Ezen felül felmerülhetnek kisebb panelhibák idővel, amelyek a teljes rendszer hatásfokára hatással lehetnek, emiatt érdemes rendszeresen átvizsgáltatni és áttisztítani a telepített rendszereket is nagyjából fél évente.

A döntés meghozatalától kezdve a technikai telepítés 1-2 nap alatt megtörténik. Ami ezen tolhat az az összetevők - napelemek, inverterek, akkumulátorok - rendelkezésre állásának függvénye.

Sokan úgy gondolják, hogy a kormány 2022. 10. 13-i bejelentése után már nem éri meg továbbiakban napelemes rendszert telepíteni.

Egy akkumulátor várható élettartama 10 év, de vállalunk rájuk 5 év garanciát, vagy legfeljebb 2000 feltöltési és lemerítési ciklust. Mi egyedülálló módon vissza is vásároljuk az akkumulátorokat akár a 10 éves életciklusuk végén, de igény szerint (pl. valaki elköltözik és leszereli a rendszerét) akár előtte is. Mi ennyire bízunk az általunk szállított technológiában és ennyire fontosnak tartjuk ügyfeleink elégedettségét, hogy biztonságban is érezzék magukat.

Javasoljuk, hogy olvassa el a “Mire jó egy akkumulátor egy napelemes vagy szélerőmű alapú rendszerben?” cikkünket, mert ott még magyarázatot is adunk a méretezés mellé.

Az akkumulátor nem termel. Mármint önmagában csak tárolásra alkalmas, de mégis jelentős hatással lehet a termelésre. Mégnagyobb hatása lesz a komfortra és talán még ennél is fontosabb, hogy ahol csak szigetüzemű rendszer kialakítására van lehetőség, ott elkerülhetetlen akkumulátoros energiatároló alkalmazása. Nézzük meg, hogy mi az akkumulátor feladata:

Ez bizony sokban függ a lakástól, adottságoktól és használati szokásoktól. Egy nagy belmagasságú helyiségben már csak egy egyszerű plafonra szerelt ventillátor is jelentősen javíthatja a hőérzetet és így csökkenthető a fűtési igény, mivel a meleg levegő szeret felszállni. Egyszerű fizika. Azaz a légtér tetején lehet nagyon meleg, miközben a földszinten mindenki fagyoskodik. Egy ventillátor nagyon keveset fogyaszt ahhoz képest, hogy milyen hőérzet emelkedést hozhat egy ilyen helyzetben.

Sajnos jellemzően nem. Természetesen arra  jó, hogy az ingadozó felhőzetet kompenzálja, vagy változó széljárást is 1-2 órára - geotermikus fűtés esetén nagy háznál még sajnos ennyit sem -, de tartósan akkumulátorban tárolt energiából fűteni / hűteni csak akkor lehet, hogy ha jelentős akkumulátor kapacitást halmozunk fel, vagy csak enyhe mértékben kell a rendszernek hűtenie / fűtenie, azaz nem maximumon dübörögnek, hanem csak közepesen vagy enyhén.

Ahogy az energiaárak elindultak felfelé, ez a kérdés most különösen fontos lett és várhatóan egyre fontosabb lesz. Bár ez nem jó a pénztárcánknak, de valójában nagyon jó a környezetnek, az ökológiai lábnyomunk csökkentésének. Lássunk néhány példát, amivel jobbá és egyszerre környezetbarátabbá tudjuk tenni mindennapjainkat valós lemondások nélkül.

Nézzük meg először, hogy hogyan épül fel alapvetően a villanyszámla! Egyik tétele az elektromos energia ára (ami ugye több részből is összetevődik államilag támogatott és támogatás nélküli részből) és egy jelentős tétel belőle a rendszerhasználati díj.

Szigetüzemű rendszernek azt a napelemes rendszert tekintjük, ami akár áramszolgáltatói csatlakozás nélkül is képes működni. Lehet ez egy normál családi ház, ami eddig – és eztán is – rendelkezik áramszolgáltatói csatlakozással, de lehet ez egy olyan helyszín is, ahol sosem volt áramszolgáltatás, de szeretnénk magunknak ezt kiépíteni. Előzetesen: teljes értékű és maximális kényelmet biztosító rendszereket tudunk kiépíteni akár áramszolgáltatói csatlakozás nélkül is, azaz létezik biztos és egyben elérhető árú megoldás is.

A Szaldó rendszer, sajnos már véget ért - 2022. 10.13-án a kormányinfón Gulyás Gergely jelentette be, hogy már nem engednek további új csatlakozást az áramszolgáltató hálózatához. Amúgy is hazánk egy kakukktojás volt ennek kapcsán, mivel az EU általában kötelezte az összes tagállamot, hogy szaldó rendszert, vagy ehhez hasonló rendszert nem alkalmazhat a háztartási kiserőművek elszámolása kapcsán.